ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

08:00-10:00 Αίθουσα Υποδοχής

Προσέλευση – Εγγραφές

10:00-12:00 Αίθουσα Ολομέλειας

Έναρξη Εργασιών – Καλωσόρισμα

10:00 Προβολή βίντεο

10:05 Χαιρετισμός – Κήρυξη της έναρξης των εργασιών από τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη

10:15 Ομιλία Κωστή Χατζηδάκη, Αντιπροέδρου Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Β’ Αθηνών, Προέδρου Οργανωτικής Επιτροπής

10:30 Ομιλία Antonio López-Istúriz White, Ευρωβουλευτή, Γενικού Γραμματέα ΕΛΚ

10:40 Ομιλίες εκπροσώπων άλλων κομμάτων

ΣΥΡΙΖΑ, Δημοκρατική Συμπαράταξη, ΚΚΕ, Ανεξάρτητοι Έλληνες, Το Ποτάμι, Ένωση Κεντρώων

11:20 Ομιλία Άδωνι Γεωργιάδη, Αντιπροέδρου Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Β’ Αθηνών

11:30 Ομιλία Λευτέρη Αυγενάκη, Γραμματέα Πολιτικής Επιτροπής Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Ηρακλείου

11:40 Ομιλία Κώστα Τσιάρα, Γραμματέα Κοινοβουλευτικής Ομάδας Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Καρδίτσας

11:50 Ομιλία Κώστα Δέρβου, Προέδρου ΟΝΝΕΔ

12:10 Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Ερωτηματολογίου – Τοποθέτηση Γιώργου Στεργίου, Γραμματέα Προγράμματος

12:10-16:00 Αίθουσα Ολομέλειας

«Υπηρεσίες για τον Πολίτη: Από το τέλμα στην ποιότητα»

12:10-12:25 Εισηγητής: Νίκος Δένδιας, Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Β’ Αθηνών

12:25-13:10 Προσκεκλημένοι Ομιλητές:

Στέλιος Ράμφος, Συγγραφέας, Φιλόσοφος

Μανώλης Δερμιτζάκης, Καθηγητής Γενετικής Ιατρικής, Διευθυντής του Κέντρου Γονιδιωματικής στο Πανεπιστήμιο της Γενεύης.

13:10-16:00 Τοποθετήσεις Συνέδρων

16:00-17:00 Διάλειμμα εργασιών

17:00-21:00 Αίθουσα Ολομέλειας

«Οικονομία: Από τη μιζέρια στις νέες δουλειές»

17:00-17:15 Εισηγητής: Χρήστος Σταϊκούρας, Τομεάρχης Οικονομικών Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Φθιώτιδας

17:15-17:45 Προσκεκλημένοι Ομιλητές: Χάρης Γεωργιάδης, Υπουργός Οικονομικών της Κυπριακής Δημοκρατίας, Παναγιώτης Λιαργκόβας, Καθηγητής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, Επικεφαλής του Γραφείου Προϋπολογισμού της Βουλής

17:45-21:00 Τοποθετήσεις Συνέδρων

21:00 Λήξη εργασιών 1ης ημέρας

ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

09:30-10:00 Αίθουσα Υποδοχής . Προσέλευση – Εγγραφές

10:00-10:10 Αίθουσα Ολομέλειας: Ομιλία Δημήτρη Αβραμόπουλου, Επιτρόπου Ε.Ε. – Μετανάστευση, εσωτερικές υποθέσεις και ιθαγένεια

10:10-13:40 Αίθουσα Ολομέλειας

«Νέα Γενιά: Από την Ελλάδα των επιδομάτων στην Ελλάδα των ευκαιριών»

10:10-10:25 Εισηγήτρια: Αθηνά Ντόβα, Δικηγόρος, Ιδρυτής νεανικής καινοτόμου επιχείρησης, Μέλος Πολιτικού Συμβουλίου ΟΝΝΕΔ

10:25-11:00 Προσκεκλημένοι ομιλητές: Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης, Ηθοποιός, Σκηνοθέτης

Κατερίνα Κούρκουλα, Νέα αρχιτέκτονας

11:00-13:40 Τοποθετήσεις Συνέδρων

13:40-14:00 Αίθουσα Ολομέλειας: Ομιλία Αντώνη Σαμαρά, πρώην Πρωθυπουργού και Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας

14:00 Αίθουσα Ολομέλειας. Κλείσιμο εργασιών Συνεδρίου, Προβολή βίντεο και ομιλία Κυριάκου Μητσοτάκη, Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας

Το Κοινωνικό Συνέδριο – 6 Παράλληλες Εκδηλώσεις

ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

13:30-15:00 Αίθουσα C1: «Σύγχρονες πολιτικές για την προστασία της Οικογένειας»

Συνδιοργανώνεται από τις: Γραμματεία Γυναικείων Θεμάτων

Γραμματεία Επιστημονικών Φορέων

13:30-15:00 Αίθουσα C2: «Η συμβολή και η ενεργός συμμετοχή των Ελλήνων της διασποράς στην ανάταξη της χώρας μας»

Συνδιοργανώνεται από τις:Γραμματεία Οικουμενικού Ελληνισμού

Γραμματεία Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκής Ένωσης

18:30-20:00 Αίθουσα C1: «Παροχή αλληλεγγύης για όσους έχουν ανάγκη μέσω ενός σύγχρονου και διαφανούς πλαισίου για τον εθελοντισμό»

Συνδιοργανώνεται από τις:Γραμματεία Κοιν. Δικτύων & Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων

Γραμματεία Επιστημονικών Φορέων

18:30-20:00 Αίθουσα C2:«Αξιοπρέπεια και ποιότητα ζωής στην τρίτη ηλικία»

Διοργανώνεται από τη Γραμματεία Παραγωγικών Τομέων

ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

11:30-13:00 Αίθουσα C1: «Ο αθλητισμός ως εργαλείο κοινωνικής συνοχής»

Διοργανώνεται από την Γραμματεία Σχέσεων Κοινωνίας-Κόμματος

11:30-13:00 Αίθουσα C2: «Άμεσες δράσεις για τα άτομα με αναπηρία για ποιότητα ζωής και κοινωνική ένταξη»

Διοργανώνεται από την Γραμματεία Κοιν. Δικτύων & Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων