COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Conference League: Μυθική πρόκριση του ΠΑΟΚ επί της Ντινάμο Ζάγκρεμπ με 5-1!

ΠΑΟΚ ονειρεμένος στην Τούμπα «σκόρπισε» τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ με 5-1 και… σμπαράλιασε το προβάδισμα που είχαν οι Κροάτες απ’ το πρώτο ματς – Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κουλιεράκης με δύο γκολ και ασίστ – Σκόραραν Μπάμπα, Μπράντον και Ζίβκοβιτς (πεν.).

Ιστορική εμφάνιση, ανατροπή και πρόκριση από έναν εκπληκτικό ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος» έκανε την Ντινάμο Ζάγκρεμπ να μοιάζει με… παιχνιδάκι στα χέρια του. Πριν το ημίχρονο είχε φτάσει ήδη σε σκορ πρόκρισης και δε «μάσησε» όταν σκόραραν οι Κροάτες, φτάνοντας τελικά στο εκπληκτικό 5-1 και στους «8» του Conference League. Έχοντας για ταβάνι του τον ουρανό.

Ο Κουλιεράκης ήταν ο τεράστιος πρωταγωνιστής για τον εκπληκτικό «δικέφαλο», απ’ τον οποίο δεν υστέρησε κανείς. Ο Κρητικός στόπερ πέτυχε δύο γκολ, ενώ είχε και ασίστ. Μπάμπα, Μπράντον και Ζίβκοβιτς με πέναλτι οι υπόλοιποι σκόρερ της βραδιάς-γιορτή στην Τούμπα, που θα μείνει στην ιστορία για την επική ανατροπή του ΠΑΟΚ ο οποίος στέλνει… σπίτι της την Ντινάμο Ζάγκρεμπ.

Το ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν ρυθμό και κυρίως τους γηπεδούχους. Στο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν προσπαθήσει με γυρίσματα του Ριστόφσκι κυρίως, αλλά χωρίς να απειλήσουν. Η πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού, ήρθε με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου αγώνα.

Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ για τον ΠΑΟΚ, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά εντελώς αμαρκάριστος και φάτσα με την εστία, με τον Νέβισιτς να σώζει την ομάδα του.

Η προσπάθεια του Χότζα σταμάτησε απ’ τον Κεντζιόρα, ενώ το σουτ του Τάισον ήταν απελπιστικά άστοχο στη συνέχεια. Στο 19’ ο Ζίβκοβιτς έκανε ωραία προσποίηση πάνω στον Μίσιτς, αλλά το σουτ που δοκίμασε έφυγε άουτ. Τρία λεπτά μετά, ο Κωνσταντέλιας έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Κατρίν και να φεύγει κόρνερ.

Η πίεση που ανέβασε ο ΠΑΟΚ, έφερε αποτέλεσμα πριν το ημίωρο. Στο 27’ ο «δικέφαλος» πέτυχε το 1-0. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουλιεράκης πήρε την πρώτη κεφαλιά, για να έρθει για τη δεύτερη ο Μπάμπα που αφύλακτος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Το πρώτο γκολ έδωσε ψυχολογία στον ΠΑΟΚ, έβαλε «φωτιά» στην Τούμπα και πλέον η πίεση έγινε ακόμη μεγαλύτερη. Έτσι το δεύτερο τέρμα για τους Θεσσαλονικείς, δεν άργησε να έρθει. Στο 33’ οι «ασπρόμαυροι» έκαναν το 2-0, με τον Κουλιεράκη να κάνει δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Νέβισιτς!

Η Ντινάμο προσπαθούσε να συνέλθει και απείλησε στο 37’, όταν από γύρισμα η μπάλα έφτασε στον Πέτκοβιτς, αυτός σούταρε, αλλά ο Κοτάρσκι σε δύο χρόνους μπλόκαρε την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι δοκίμαζαν από τα άκρα κυρίως, χωρίς όμως να απειλούν ουσιαστικά.

Η… έκρηξη ήρθε στο 42’ στην Τούμπα, όταν ο ΠΑΟΚ πέτυχε το τρίτο του γκολ! Ο Τάισον έκανε τη σέντρα στον Μπράντον Τόμας από δεξιά και ο Ισπανός φορ με ωραίο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0! Ο «δικέφαλος» είχε σκορ πρόκρισης πλέον.

Το ονειρικό πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τα δεδομένα να έχουν ανατραπεί στο ζευγάρι. O ΠΑΟΚ με 12-1 τελικές και σκορ 3-0, είχε πλέον το πάνω χέρι!

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να γίνει πιεστικός, διατηρώντας το ρυθμό που είχε στο πρώτο μέρος. Όμως η Ντινάμο Ζάγκρεμπ «χτύπησε» στην πρώτη της φάση. Στο 49’ οι Κροάτες μείωσαν, όταν μετά από επίθεση απ’ τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Χότζα, το σουτ του οποίου κατέληξε στη γωνία του Κοτάρσκι για το 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν άμεσα και με δεύτερο γκολ, όταν στο 53’ ο Σπίκιτς βρέθηκε σε θέση για γκολ, αλλά ο Κοτάρσκι στάθηκε στο ύψος του και έσωσε τον ΠΑΟΚ. Τρία λεπτά μετά, το δυνατό σουτ του Σούσιτς ήταν άστοχο, ενώ στη μία ώρα αγώνα ο Μπατούρινα δοκίμασε να απειλήσει με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Το κόρνερ του Τάισον στο 63’ έφερε κίνδυνο για τους φιλοξενούμενους, με τον Πέτκοβιτς τελικά να διώχνει. Ένα λεπτό μετά, το σουτ του Σούσιτς ανάγκασε τον Κοτάρσκι να διώχνει εκπληκτικά. Τις προσπάθειες Μπατούρινα και Κατρίν «έκοψαν» Βιεϊρίνια και Μπάμπα στο 65’.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει και στο 72’ η μπάλα έφτασε στον Ντεσπόντοφ, όμως ο Κατρίν έδιωξε την προσπάθεια του Βούλγαρου. Ένα λεπτό μετά όμως, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν ξανά σε σκορ πρόκρισης!

Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε κόρνερ, με τον Κουλιεράκη αυτή τη φορά με το στήθος να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Νέβισιτς για το 4-1! Δεύτερο προσωπικό γκολ του Χανιώτη στόπερ που είχε και την ασίστ στο γκολ του Μπάμπα.

Το σουτ του Οζντόεφ στο 79’ σταμάτησε στον Μίσιτς, ενώ στο 81’ ο Ριστόφσκι σκόραρε, αλλά το τέρμα δε μέτρησε επειδή ο παίκτης της Ντιναμό είχε κάνει χέρι.

Δύο λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για πέμπτο γκολ. Ο Ντεσπόντοφ γύρισε από τα αριστερά, ο Μουργκ αφύλακτος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ απ’ το ύψος του πέναλτι!

Ο Μίσιτς σούταρε στο 85’, με τον Κοτάρσκι να απομακρύνει. Για να έρθει δύο λεπτά μετά, το κερδισμένο πέναλτι του ΠΑΟΚ! Ο Ντεσπόντοφ μπήκε στην περιοχή, ο Μίσιτς τον ανέτρεψε και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως την παράβαση. Ο Ζίβκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση στο 88’ και δεν έκανε λάθος «γράφοντας» το 5-1!

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια μυθική ανατροπή σκορ απ’ το πρώτο ματς και με το σαρωτικό 5-1 βρέθηκε στους «8» του Conference League.

Διαιτητής: Χαρμ Όσμερς (Γερμανία)

Κίτρινες: Κουλιεράκης – Μπατούρινα, Μίσιτς, Ογκιβάρα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (78’ Ότο), Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (81’ Οζντόεφ), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (78’ Μουργκ), Τάισον (67’ Ντεσπόντοφ), Μπράντον (77’ Σαμάτα).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Σεργκέι Γιακίροβιτς): Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνάουερ, Τεοφίλ-Κατρίν, Πέρκοβιτς (80’ Ογκιβάρα), Μίσιτς, Σούτσιτς (80’ Κουλένοβιτς), Σπίκιτς (74’ Κανέκο), Μπατούρινα, Χότζα (80’ Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς.