COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εθνική Ελλάδος πόλο: Νίκησε τις ΗΠΑ με 15-14 σε νεκρό χρόνο και «πέταξε» στα προημιτελικά – Δείτε βίντεο

Παρότι η Ελλάδα έφτασε να χάνει ακόμα και με πέντε γκολ, ένα «buzzer-beater» γκολ του Παπαναστασίου, έστειλε την Εθνική στους «8» του Παγκοσμίου

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών βρέθηκε να χάνει με πέντε γκολ στο ημίχρονο από τις ΗΠΑ, όμως με τρομερή ανατροπή και buzzer beater του Αλέξανδρου Παπαναστασίου επικράτησε 15-14 των ΗΠΑ και προκρίθηκε στους 8 του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Οι διεθνείς του Θοδωρή Βλάχου μετά από ένα κακό δεύτερο οκτάλεπτο βρέθηκαν να χάνουν με πέντε γκολ διαφορά στο ημίχρονο (9-4), όμως επικράτησαν 15-14 των ΗΠΑ με buzzer beater του Παπαναστασίου.

Για να φτάσουμε εκεί χρειάστηκε η Εθνική να ανεβάσει στροφές μέσα από την άμυνα της και να πραγματοποιήσει ονειρικό τέταρτο οκτάλεπτο όπου με επί μέρους 7-3 έκανε την ανατροπή.

Μετά από αυτή τη νίκη η Εθνική προκρίθηκε στα προημιτελικά απευθείας και θα περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της. Αυτός θα προκύψει από χιαστί ματς ανάμεσα στο δεύτερο του τρίτου ομίλου και τον τρίτο του τέταρτου.

Στον τέταρτο όμιλο γνωρίζουμε ότι η τρίτη θέση ανήκει στον Μαυροβούνιο. Η δεύτερη θέση στον τρίτο όμιλο θα κριθεί στην αναμέτρηση της Κροατίας με την Ιαπωνία με τη νικήτρια ομάδα να τερματίζει δεύτερη.

Το ματς

Ο Παπαναστασίου ήταν αυτός που στον παραπάνω άνοιξε λογαριασμό για την εθνική ομάδα. Μετά από εκατέρωθεν λάθη των δύο ομάδων, ο Ντομπ ισοφάρισε, αλλά αμέσως ήρθε η απάντηση από όμορφο γκολ του Αργυρόπουλου.

Ο Ιρβινγκ ισοφάρισε με πέναλτι σε 2-2, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Γενηδουνιάς έδωσε νέο προβάδισμα στην ελληνική ομάδα. Στον παραπάνω ο Ρ. Ντοντ ισοφάρισε για να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο.

Στον παραπάνω ξανά ο Ντομπ έδωσε προβάδισμα στις ΗΠΑ με σουτ από την περιφέρεια και δευτερόλεπτα μετά, οι Αμερικανοί έκλεψαν και σκόραραν στη κόντρα με τον Ιρβινγκ, αιφνιδιάζοντας την ελληνική ομάδα. Στον παραπάνω ο Γενηδουνιάς μείωσε σε 5-3 μετά από πέντε λεπτά χωρίς γκολ για την εθνική. Ο Ιρβινγκ όμως λίγο μετά έκανε ανενόχλητος το 6-4 και στην αμέσως επόμενη επίθεση ο ίδιος έκανε το 7-4 με σουτ από την περιφέρεια.

Η κατάσταση ξέφυγε εντελώς από τον έλεγχο της εθνικής μας ομάδας που είδε τις ΗΠΑ να σταματούν κάθε επίθεση και μπροστά να σκοράρουν άλλες δύο φορές, για να κλείσουν το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενοι με 9-4!

Η Ελληνική ομάδα μείωσε με δύο τέρματα σε 11-9, όμως ξανά ο Ιρβινγκ την πλήγωσε από την περιφέρεια. Ο Γενηδουνιάς με το τρίτο πέναλτι της εθνικής μείωσε σε 12-10, αλλά εξ επαφής ο Χάλοκ έκανε το 13-10. Εκεί ήρθε το σερί της ελπίδας. Οι Γενηδουνιας, Αργυρόπουλος και Παπαναστασίου, με ένα σερί 3-0 ισοφάρισαν σε 13-13, αλλά ο Ιρβινγκ ξανά στην περιφέρεια και με παραπάνω, κράτησε μπροστά τις ΗΠΑ με 1:25 για το τέλος.

Η απάντηση ήταν άμεση από τον Παπαναστασίου που ισοφάρισε με ένα λεπτό να μένει για το τέλος. Οι ΗΠΑ έχασαν την επίθεση και η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

ΗΠΑ – ΕΛΛΑΔΑ 14-15

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 6-1, 2-4, 3-7

ΗΠΑ: Βάινμπεργκ, Χούπερ, Γούντχεντ Κ., Αμπραμσον, Ντομπ 4, Σουπίδο, Χάλοκ 2, Γούντχεντ Ν., Μπόουεν 1, Τ. Ντοντ, Ρ. Ντοντ 1, Ιρβινγκ 6, Χόλαντ

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου 4, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 3, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαϊδης, Καλογερόπουλος 2, Τζωρτζάτος