COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Eurobasket 2022: Η Ελλάδα στους «8»! Νίκησε την Τσεχία με 94-88 σε έναν αγώνα – ‘φωτιά’!

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ επιβλήθηκε με 94-88 της Τσεχίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Η Ελλάδα δυσκολεύθηκε αρκετά αλλά στο τέλος η ποιότητά της έκανε τη διαφορά.

Η γαλανόλευκη θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία στην οκτάδα της διοργάνωσης. Ο σπουδαίος αγώνας θα διεξαχθεί την Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου στις 2130 ώρα Ελλάδος.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε double double και οδήγησε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στη νίκη. Η Ελλάδα βρήκε σημαντικές βοήθειες από τους Σλούκα, Καλάθη, Λαρεντζάκη αλλά και τον Παπαπέτρου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα. Βρίσκοντας ρυθμό μέσα από την άμυνα, η γαλανόλευκη έφτασε στο 11-2 με τον Παπανικολάου. Οι Τσέχοι μείωσαν σε 11-6 με δύο δίποντα του Βέσελι αλλά ο Καλάθης με εύστοχο τρίποντο και ο Γιώργος Παπαγιάννης έφεραν την Ελλάδα στο +10 (16-6) τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με δίποντο του Μπαλβίν και τρίποντο του Σατοράνσκι μείωσαν σε 16-13 και ισοφάρισαν με νέο τρίποντο του Χρουμπάν. Η ομάδα του Γκίνζμπουργκ συνέχισε το σερί της και έφτασε στο 16-18 με τον Βέσελι να πιάνει διψήφιο αριθμό πόντων (10) ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Η Ελλάδα ισοφάρισε σε 20-20, που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου με λέι απ του Παπαπέτρου.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 22-24 με τρίποντο του Σέχναλ με την Ελλάδα να ισοφαρίζει (24-24) με τον Σλούκα και να περνάει μπροστά με 27-24 με τρίποντο του Παπαπέτρου. Οι Τσέχοι έκαναν πάλι σερί και προσπέρασαν με 27-30 με τον Βέσελι με τη γαλανόλευκη να ισοφαρίζει με καλάθι και φάουλ του Καλάθη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προσπέρασε με τρίποντο του Ντόρσεϊ και έφτασε στο 36-32 με νέο σουτ τριών πόντων του Καλάθη. Οι Τσέχοι όμως είχαν και πάλι απάντηση και προηγήθηκαν με 36-39 με τρίποντο του Μπόχατσικ και δίποντο του Άουντα. Η Ελλάδα ισοφάρισε με δύο βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο αλλά οι Τσέχοι έκλεισαν του δεύτερο δεκάλεπτο στο 41-45 με τέσσερις διαδοχικούς πόντους από τον Άουντα.
Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 41-47 με τον Μπαλβίν αλλά η Ελλάδα μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (45-47) με τρίποντο του Καλάθη. Με καλάθι και φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μείωσε ακόμη περισσότερο (48-49) και προσπέρασε με βολές του ηγέτη της και σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς.

Η Τσεχία πήρε και πάλι τα ηνία (53-56) με ένα τρίποντο και μία εύστοχη βολή του Χρούμπαν. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με πέντε πόντους (55-60) με τον Λαρεντζάκη να μειώνει στους δύο με εύστοχο τρίποντο. Η γαλανόλευκη προσπέρασε και πάλι με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με το τρίποντο του Κίζλινκ να διαμορφώνει το 63-67 της τρίτης περιόδου.

Η Ελλάδα με τρίποντο του Παπαπέτρου μείωσε στον πόντο (66-67) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Με δύο βολές του φόργουορντ της Παρτιζάν η γαλανόλευκη προηγήθηκε και στη συνέχεια ο ίδιος έβγαλε μεγάλη άμυνα. Οι Τσέχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα αλλά ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο για το 72-70 έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε στο 74-70 με λέι απ του Γιάννη Αντετοκούνμπο και διεύρυνε το προβάδισμά της (78-70) με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Η Ελλάδα έφτασε στο +10 (88-78) με τον γκαρντ του Ολυμπιακού. Το τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο (91-83) τελείωσε την υπόθεση πρόκριση.