COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Europa League: ΑΕΚ – Άγιαξ 1-1! – Πρώτη και αήττητη στην κορυφή του Ομίλου

Europa League: Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Άγιαξ και παραμένει στην κορυφή του ομίλους της, ούσα αήττητη, μένοντας στο τέλος και με ένα μικρό… παράπονο, καθώς είχε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή.

Η… ώθηση της «OPAP Arena» συνέβαλε, ώστε «κιτρινόμαυροι» να μπουν στο ματς, την ώρα, όμως, που ο Άγιαξ προσπαθούσε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Ο «Αίαντας» ήταν εξαιρετικός στη μεταβίβαση από την άμυνα στην επίθεση και γι’ αυτό τον λόγο είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Μπόρχες και τον Μπρόμπεϊ.

Επίσης, η συγκεκριμένη ευχέρεια έφεραν και το πέναλτι, με το οποίο άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι. Ο Άγιαξ κέρδισε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή του και πολύ γρήγορα ο Μπέρχβαϊν βρέθηκε να μονομαχεί με τον Πινέδα στο άλλο άκρο του γηπέδου.

Ο παίκτης των Ολλανδών έπεσε κάτω κι ο Γιούγκ έδωσε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπέρχβαϊν, ο οποίος νίκησε τον Στάνκοβιτς, μολονότι ο δεύτερο έπεσε σωστά, για το 0-1 στο 30ο λεπτό.

Οι ποδοσφαιριστές του Αλμέιδα προσπάθησαν να βρουν την ισοφάριση κι είχαν τις στιγμές τους, με κορυφαία τη «διπλή» από Πινέδα και Σιντιμπέ στο 35ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Αραούχο, αλλά διαιτητής και VAR έδειξαν να συνεχιστεί το ματς.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή και να πιέζει για την ισοφάριση, ενώ ο Άγιαξ ήταν «φαρμάκι» στις αντεπιθέσεις.

Ο Γκατσίνοβιτς έκανε εξαιρετική προσπάθεια κι ανάγκασε τον Γκόρτερ σε εντυπωσιακή επέμβαση στο 66ο λεπτό. Αυτή ήταν κι η πρώτη τελική των «κιτρινόμαυρων» εντός στόχου, μετά από 15 που δεν βρήκαν εστία.

Ο Αλμέιδα έκανε τις αλλαγές του και ρίσκαρε, μεταξύ άλλων, ρίσκαρε με την είσοδο του Ελίασον αντί του Χατζισαφί. Η ΑΕΚ έγινε επιθετική και στην αμέσως επόμενη φάση βρήκε στο γκολ της ισοφάρισης, με τον Βίντα να εκμεταλλεύεται τη σέντρα «αλφάδι» του Άμραμπατ, για το 1-1 στο 74’.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η «Ένωση» έψαξε την ισοφάριση, έχοντας στο νου της και την άμυνα, καθώς ο «Αίαντας» ήταν πολύ επικίνδυνος στο transition. Ο εξαιρετικός Στάνκοβιτς δήλωσε «παρών», όποτε χρειάστηκε, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τη στιγμή τους για να πετύχουν την ανατροπή.

Ο Γιόνσον βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γκόρτερ, αλλά ο τερματοφύλακας του Άγιαξ έκανε καθοριστική επέμβαση, κρατώντας την ισοπαλία που έμοιαζε και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.