COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ευρωμπάσκετ: Ελλάδα – Ιταλία 85-81! Νίκη πρωτιάς στο Μιλάνο – Το πρόγραμμα των αγώνων

Μεγάλη νίκη για την Ελλάδα το 85-81 με την Ιταλία. Δεν είναι μόνο η εμφάνιση. Είναι και το άγχος που έδιωξε για τα ματς που συνεχίζουν. Η νίκη είναι το διαβατήριο της πρωτιάς. Η ανηφόρα στη φάση των ομίλων τελείωσε. Τώρα ο δρόμος για την κορυφή είναι ορθάνοιχτος καθώς οι επόμενοι αντίπαλοι (Μ. Βρετανία, Ουκρανία και Εσθονία) είναι σαφώς χαμηλότερης δυναμικότητας.

Έτσι και ο κόουτς Δημήτρης Ιτούδης θα έχει την ευκαιρία στα επόμενα ματς να δοκιμάσει νέα σχήματα, να ανοίξει το ρότέισον και να προετοιμάσει την ομάδα για τα καθοριστικά νοκ άουτ ματς στο Βερολίνο. Εκεί που όλοι πρέπει να είναι πανέτοιμοι.

Με το «μαχαίρι στα δόντια» η Εθνική, παρά τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν στη διάρκεια του ματς έδειξε αποφασισμένη να φθάσει στη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που… έπαιζε και με την έδρα. Και το φινάλε ήταν αντάξιο του ονόματος των δύο αντιπάλων. Η διαφορά πήγε στους τρεις πόντους (84-81) και το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά είπαμε η άμυνα ήταν γρανίτης.

Κοντά στους… συνήθεις ύποπτους, τον Γιάννη Αντετοκούνμπο -κρύο αίμα όταν η κατάσταση γινόταν δύσκολη – Τάιλερ Ντόρσεϊ με τρίποντα – ανάσα ήρθε και ο Δημήτρης Αγραβάνης, από τον πάγκο για να δείξει ότι βρίσκεται στο ίδιο υψηλό επίπεδο με τους παίκτες της βασικής πεντάδας. Και φυσικά η άμυνα που έδωσε λύσεις…

Η Ελλάδα από την αρχή το ήθελε και πήρε το πάνω χέρι. Με σκληρή άμυνα ποροσπαθούσε να εξουδετερώσει τις επιθέσεις των Ιταλών, ενώ ο Γιάννης με τα τεράστια βήματά του οργάνωνε κάθε ελληνική επίθεση και έδινε λύσεις αμέσως μετά στην άμυνα. Μπορεί να μη λειτούργησε η «άμυνα ζώνης», αλλά ο Δημήτρης Ιτοιύδης γρήγορα επέστρεψε στο «μαν του μαν». Ο Ντόρσεϊ συνέχισε εκεί απ’ όπου σταμάτησε στο ματς με την Κροατία. Σκόραρε τρίποντα. Ο Αγραβάνης που πήρε τη θέση του Θανάση Αντεκοκούνμπο έδειχνε περισσότερο σίγουρος μετά την εμφάνισή του στην πρεμιέρα και ανέλαβε πρωτοβουλίες. Αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο με 23-17. Το σκορ θα ήταν ευρύτερο υπέρ της ελληνικής ομάδας εάν δεν έπεφτε σε δύο λάθη που έδωσαν πέντε πόντους στους Ιταλούς.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ιτούδης μοίρασε το χρόνο συμμετοχή για να δώσει ανάσες στον Γιάννη, ενώ το πρώτο πρόβλημα ήταν τα τρία φάουλ που συμπλήρωσε ο Θανάσης. Ο Παπαγιάννης χρησιμοποιήθηκε, έδειξε να είναι καλά σε μια ομάδα που δεν έχει αγωνιστεί μαζί της. Σημαντικές οι βοήθειες του Παπαπέτρου, ενώ ο Ντόρσεϊ με 4/7 τρίποντα έδινε λύσεις στιγμές που αντίπαλοι πλησίαζαν στο σκορ. Η Ιταλία είχε τα δικά της τρίποντα με τους Πολονάρι και Ρίτσι. Το ημίχρονο βρήκε την Ελλάδα να προηγείται με 47-40.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο ήταν το όπλο που δεν μπορούσε να εξουδετερώσει η ελληνική άμυνα στην τρίτη περίοδο. «Ντύθηκε» Ντόρσεϊ και σκόραρε σουτ τριών πόντων. Η Ελλάδα στην περίοδο αυτή έφθασε τη διαφορά στους 12 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να την κρατήσει. Κακές επιθετικές επιλογές σε βεβιασμένα σουτ τριών πόντων και κακές τοποθετήσεις στα αμυντικά ριμπάουντ. Η καρδιά τς Ιταλίας άρχισε και πάλι να χτυπά όταν μείωσε από το «-14» στο «-5» ξεσηκώνοντας τους φίλους τους στην εξέδρα του παλέ στο Μιλάνο. Οι απαντήσεις ήρθαν από τον Αγραβάνη, αλλά και την άμυνα που έδινε μάχες «σώμα με σώμα». Με όλα αυτά η διαφορά άνοιξε, η Ελλάδα ξέφυγε και πάλι και πήγε στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο με 71-57.