COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Final Four: Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 87-76! – Ήττα για τους «ερυθρόλευκους» παρά τη μεγάλη προσπάθεια και το ξέσπασμα στο φινάλε!

Ο Ολυμπιακός “πάλεψε” μέχρι τέλους κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο ημιτελικό του Final Four της Euroleague, αλλά παρά την αντεπίθεση στο φινάλε, ηττήθηκε με 87-76 και έμεινε εκτός τελικού.

Το τραγικό πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού, επέτρεψε στη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης και να αντέξει στην αντίδραση των Πειραιωτών στο φινάλε, για να φθάσει στη νίκη και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Final Four της Euroleague.

Χορηγούμενο

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός και η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με συνεχόμενα τρίποντα να οδηγούν στο 8-6 στο πρώτο λεπτό του αγώνα, αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη “Βασίλισσα”. Ο Ολυμπιακός “πάγωσε” στην επίθεση και η Ρεάλ Μαδρίτης παρέμεινε “καυτή” με πρωταγωνιστή τον Μάριο Χεζόνια, για να αρχίσει να ξεφεύγει στο σκορ. Οι Περιαώτες δεν βρήκαν λύσεις ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά μετά το πρώτο μισό του δεκαλέπτου, για να ολοκληρωθεί αυτό με σκορ 28-10 υπέρ των Μαδριλένων.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ακολούθως, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να φθάνει τα 9/12 τρίποντα, βρίσκοντας σκορ και από τον Πουαριέ μέσα στη ρακέτα, για να “κυριαρχήσει” απόλυτα στο ματς. Ο Ολυμπιακός κατάφερε πάντως να αντιδράσει επιθετικά, με τον ΜακΚίσικ να βγάζει ενέργεια και με δικούς του πόντους να οδηγεί σε ένα επί μέρους 29-28 στο δεύτερο δεκάλεπτο, για το 56-37 στο ημίχρονο.

Μετά το ημίχρονο πάντως, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε διαφορετικός και με τον Πίτερς να είναι ασταμάτητος και την άμυνα να είναι εμφανώς βελτιωμένη. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε με 6-0 το τρίτο δεκάλεπτο και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για να μειώσει τη διαφορά στους 10 πόντους, πριν το 71-58 στο 30′.

Χορηγούμενο

Η προσπάθεια του Ολυμπιακού να ξαναμπεί στο παιχνίδι είχε πάντως αποτέλεσμα, αφού βρέθηκε και σε μονοψήφια διαφορά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.