COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

STORIESΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η φανταστική οικογένεια Αντετοκούνμπο – Και ο τρίτος αδελφός στο NBA!

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έγινε το τρίτο μέλος της οικογένειας που πήρε χρόνο συμμετοχής στο ΝΒΑ.
Ο μικρότερος αδελφός των Γιάννη και Θανάση πάτησε για πρώτη φορά παρκέ σε επίσημο παιχνίδι στην ήττα των Μάβερικς με 118-126 από τους Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ, γράφοντας έτσι ιστορία.
Ο Κώστας έμεινε στο παρκέ για 6 λεπτά, έχοντας σε αυτό το διάστημα 1 πόντο με 0/2 δίποντα, 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.
Όσο για το παιχνίδι, εξελίχθηκε από νωρίς σε μονόλογο των Μπλέιζερς. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, ξεφεύγοντας με 26-17 στην πρώτη περίοδο και 65-52 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και δεν χαλάρωσαν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σταθερά μία διψήφια διαφορά, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.
Ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 33 πόντους και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σεθ Κάρι να προσθέτει 20 πόντους και τον Ένες Καντέρ 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Για τους Μάβς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Τζάστιν Τζάκσον 21 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράνσον 16 πόντους.