COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Όλη η Ελλάδα σε χειροκροτάει: Ο Αντώνης Τσαπατάκης πρωταθλητής κόσμου και στο Μάντσεστερ

Πρώτος και καλύτερος ο Έλληνας παραολυμπιονίκης, διατήρησε τον περσινό του τίτλο! 👏

“Κύριε Τσαπατάκη πόσα μετάλλια έχετε πάρει;

-Δεν μετράω πόσα μετάλλια έχω αλλά σε πόσους αγώνες έχω συμμετάσχει.

Γιατί αυτό που μετράει στη ζωή είναι οι αγώνες που δίνουμε!”

Μετά τη Μαδέιρα ο Αντώνης Τσαπατάκης διατήρησε τον τίτλο του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα παρακολύμβησης και στο Μάντσεστερ.

Ο Αντώνης Τσαπατάκης ήταν συγκλονιστικός για μια ακόμα φορά, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB4 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα παρακολύμβησης στο Μάντσεστερ.

Είναι το δεύτερο μετάλλιο της πρεμιέρας, για τα ελληνικά χρώματα και είχε το χρώμα του χρυσού, ήρθε από Αντώνη Τσαπατάκη, ο οποίος επανέλαβε την περυσινή του επιτυχία στη Μαδέιρα.Ο Τσαπατάκης πρωταθλητής κόσμου και στο Μάντσεστερ – Sfina.grΑντώνης Τσαπατάκης: Γεννημένος νικητής ο Χανιώτης Παραολυμπιονίκης – Το ατύχημα στα 18 του και το χάλκινο στο Τόκιο

Ο Έλληνας παραολυμπιονίκης τερμάτισε σε 1:39.53 και αν και γύρισε δεύτερος στο πρώτο 50άρι, κατάφερε και με δυνατό φίνις κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο, για την ελληνική αποστολή, που ήδη μετράει και ένα χάλκινο με τον Γιάννη Κωστάκη στα 50μ. πρόσθιο SB2, που κατέκτησε λίγο νωρίτερα.

Μέχρι τα πρώτα 50μ της κούρσας προηγούταν ο Ουκρανός Αντρί Ντράπκιν, ο οποίος είχε πέρασμα σε 43.65, με τον πρωταθλητή από την Κρήτη να ακολουθεί σε 44.95.