ΑΘΛΗΤΙΚΑΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Προκρίθηκε στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς-Φόρτσαρε (2-0 τον Μπάεζ)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε μια σημαντική νίκη, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε του Αργεντινού Σεμπάστιαν Μπάεζ με 2-0 σετ (7-5, 6-1) στον αγώνα των «16» του απλού Ανδρών.

Χορηγούμενο

Αντίσταση στο Πρώτο Σετ

Ο Τσιτσιπάς αντιμετώπισε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ, όπου ο Μπάεζ κατάφερε να του δημιουργήσει προβλήματα. Ο Αργεντινός πήρε προβάδισμα με 2-0, εκμεταλλευόμενος την αστάθεια του Τσιτσιπά στο σερβίς, αλλά ο Έλληνας τενίστας αντέδρασε και ισοφάρισε σε 2-2. Αν και ο Μπάεζ πήρε και πάλι προβάδισμα με 5-3, ο Τσιτσιπάς κατάφερε με τρία συνεχόμενα κερδισμένα games να πάρει το πρώτο σετ.

Χορηγούμενο

Κυριαρχία στο Δεύτερο Σετ

Μετά την ανατροπή στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο σετ. Πραγματοποιώντας δύο break και κρατώντας τρεις φορές το σερβίς του, προηγήθηκε με 5-0. Ο Μπάεζ κατάφερε μόνο να μειώσει σε 5-1, πριν ο Τσιτσιπάς ολοκληρώσει τη νίκη του με ένα δυνατό σερβίς.

Χορηγούμενο

Χορηγούμενο

Επόμενος Αντίπαλος

Στα προημιτελικά, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει είτε τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος νίκησε τον Ντόμινικ Κέπφερ με 7-5, 6-3, είτε άλλον αντίπαλο, κάνοντας αυτό το ματς ένα από τα πιο αναμενόμενα του τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς έδειξε εξαιρετική απόδοση, με 61% περασμένα πρώτα σερβίς, κερδίζοντας το 89% των πόντων στο πρώτο σερβίς (32/36), και εκμεταλλεύτηκε 5 από τις 7 ευκαιρίες για break, σημειώνοντας συνολικά 11 winners.