COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΑΘΛΗΤΙΚΑΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Γούρι έφερε ο Μητσοτάκης στον Τσιτσιπά! Αποκαθήλωσε από τον θρόνο του, με 2-0 σετ, τον βασιλιά Φέντερερ! Στον τελικό ο Στέφανος!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε μια τεράστια, μια ιστορική πρόκριση απέναντι σε έναν επίσης τεράστιο αντίπαλο και ο Έλληνας πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης, το… έζησε από κοντά!
Στα 21 του χρόνια ο Στέφανος Τσιτσιπάς, συνεχίζει να κατακτά τη μία κορυφή μετά την άλλη! Με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα πιο όμορφα όνειρα του ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε τον Ρότζερ Φέντερερ με 2-0 σετ στον ημιτελικό του ATP Finals στο Λονδίνο και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό (αντίπαλος του ένας εκ των Τιμ, Ζβέρεφ).

Παρόλο που χθες είχε παίξει ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με τον Ναδάλ (ήττα με 2-1), ενώ ο Φέντερερ είχε αγωνιστεί την Πέμπτη ο Τσιτσιπάς ήταν συγκλονιστικός και αποκαθήλωσε τον βασιλιά που μετράει 10 νίκες στο συγκεκριμένο τουρνουά.

Κι όμως ο πρωτοεμφανίζομενος σε ATP Finals Τσιτσιπάς ήταν αυτός που είχε το πάνω χέρι στον αγώνα κόντρα στο ίνδαλμα του το οποίο το κέρδισε για 2η φορά.
Ο Φέντερερ στο πρώτο γκειμ είχε μπρέικ πόιντ, με τον Τσιτσιπά να αντιδρά εντυπωσιακά καθώς έκανε το σκορ 3-0 κάνοντας αυτός το μπρέικ στο σερβίς του Ελβετού…

Ο Φέντερερ προσπαθούσε να προσαρμοστεί στο παιχνίδι του Έλληνα και τα δύο τελευταία σέρβις-γκέιμς του Στέφανου εξελίχθηκαν σε θρίλερ.
Στο 7ο γκέιμ Ο Ελβετός προηγήθηκε με 0-40, αλλά ο Τσιτσιπάς με απίστευτη ψυχραιμία και ωριμότητα στο παιχνίδι του τα… έσβησε και τα τρία φτάνοντας στο 5-2, με τον Ελβετό να μειώνει σε 5-3 και στο 9ο γκέιμ τα είδαμε όλα καθώς διήρκησε 15 λεπτά!
Ο Φέντερερ έχασε 4 μπρέικ πόιντς, ο Τσιτσιπάς έχασε 6 σετ πόιντς, αλλά στο 7ο ο Φέντερερ έκανε κακή επιστροφή και το σετ πήγε στον Στέφανο!
Η εκκίνηση του 2ου σετ ήταν εξίσου συναρπαστική με τον Τσιτσιπά να κάνει και πάλι νωρίς το μπρέικ, καθώς πήρε προβάδισμα με 2-1 στο σερβίς του Ελβετού, αλλά ο Φέντερερ απάντησε στο επόμενο γκέιμ. Εκεί προηγήθηκε 0-40, ο Τσιτσιπάς του έσβησε και πάλι τριπλό μπρέικ πόιντ, όμως τελικά πήρε το σετ και ισοφάρισε σε 2-2.
Η χαρά του όμως δεν κράτησε για πολύ, ο Τσιτσιπάς έκανε δεύτερο συνεχόμενο μπρέικ για να φτάσουμε στο δραματικό 9ο γκέιμ…
Εκεί ο Φέντερερ τα έπαιξε όλα για όλα και προηγήθηκε με 15-40, ωστόσο ο Στέφανος δεν λύγισε κι αφού ισοφάρισε, οδήγησε τον Φέντερερ στο λάθος για το ματς πόιντ και με άσο έκλεισε τον αγώνα.

Η ρακέτα έπεσε από τα χέρια του, το βλέμμα του στράφηκε στην κερκίδα για να «συναντήσει» τους δικούς του, μ’ ένα τεράστιο χαμόγελο να ζωγραφίζεται στο πρόσωπο του… Ο Στέφανος ήταν πλέον στον τελικό και τα συγχαρητήρια του βασιλιά Ρότζερ στον διάδοχο του ήταν η καλύτερη ανταμοιβή κι επιβεβαίωση για αυτόν τον σπουδαίο αθλητή!