COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Σφαγή» στην κορυφή της Super League: Στον πόντο ΑΕΚ – Παναθηναϊκός – Στη μάχη για τον τίτλο και ο Ολυμπιακός, που νίκησε τον ΠΑΟΚ! – Η επόμενη αγωνιστική

Η πιο συναρπαστική Super League της ιστορίας συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον και κάθε αγωνιστική των playoffs προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις και σούπερ θέαμα.

Μετά την ολοκλήρωση της 6ης «στροφής», η ΑΕΚ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Άρη, έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 2-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Σαρωτικός ήταν ο Παναθηναϊκός στη Λαμία και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Φώτη Ιωαννίδη και Τάσο Μπακασέτα συνέτριψε με 5-0 τους Φθιωτούς και συνεχίζει να βρίσκεται στον πόντο από την Ένωση, πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Γερά στο κόλπο μπήκε και ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά την πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League, πήρε και το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (2-1) και τον έφτασε στον ένα βαθμό διαφορά. Με τις δύο ομάδες να έχουν και ένα ματς λιγότερο, το μεταξύ τους στην Τούμπα.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής των playoffs της Super League

Λαμία – Παναθηναϊκός 0-5 (23΄ Βέρμπιτς, 44΄, 57΄ Μπακασέτας, 54΄, 60΄ Ιωαννίδης)

Άρης – ΑΕΚ 1-2 (38΄ Μορόν – 49΄ Σιντιμπέ, 84΄ Άμραμπατ)

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1 (27΄ Κίνι, 61΄ Ζέλσον Μάρτινς – 90΄+2 Μάρκος Αντόνιο)

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

1. Σε περίπτωση που προκύπτει ισοβαθμία ομάδων στα Playoffs και Playouts, τότε για τις ομάδες που ισοβαθμούν τα κριτήρια κατάταξης, κατά σειρά, είναι τα εξής:

– Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

– Τη διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

– Τη θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην Κανονική Περίοδο του Πρωταθλήματος.