Υλικά
1 κιλό ώριμες φράουλες χωρίς τα κοτσάνια
300 γρ. ζάχαρη άχνη
400 ml. κρέμα γάλακτος 35% λιπαρά
600 γρ. γάλα ζαχαρούχο
προαιρετικά: γλυκό φράουλας, μπισκότα, παντεσπάνι, ξηρούς καρπούς
Εκτέλεση
Βήμα 1ο: Πλένουμε καλά τις φράουλες και τις στραγγίζουμε. Αφαιρούμε τα φύλλα και το κοτσάνι με μυτερό μαχαίρι (δείτε το βίντεο στο τέλος του κειμένου). Πολτοποιούμε τις φράουλες στο μούλτι. Προσθέτουμε την άχνη ζάχαρη, ανακατεύουμε καλά και τοποθετούμε το μείγμα στο ψυγείο.
Βήμα 2ο: Χτυπάμε την κρέμα γάλακτος με το μίξερ να γίνει αφράτη σαντιγί. Προσθέτουμε το ζαχαρούχο και ανακατεύουμε καλά ώστε ομογενοποιηθεί με τη σαντιγί. Προσθέτουμε τον πολτό φράουλας, ανακατεύουμε και το μείγμα για το παγωτό μας είναι έτοιμο!!!!
Βήμα 3ο: Μεταφέρουμε το παγωτό μας σε μεταλλικό ή γυάλινο σκεύος κατάλληλο για την κατάψυξη. Εφαρμόζουμε στην επιφάνεια λαδόκολλα και το αφήνουμε να παγώσει καλά, τουλάχιστον για 8 ώρες.
Καλή σας απόλαυση!
Ακολουθήστε το Europost στο