COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Super League: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-2 – Οι «Πράσινοι» στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον ΠΑΟΚ

Σε ένα εξαιρετικά ανατρεπτικό παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με ένα πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία στα τελευταία λεπτά λόγω του χειρισμού του Ζέκα, η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσαν τον αγώνα με ισοπαλία 2-2 στην 18η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Αυτό σημαίνει ότι οι Πράσινοι βρίσκονται στην κορυφή του πίνακα με 41 βαθμούς, μοιράζοντας την πρώτη θέση με τον ΠΑΟΚ, ενώ οι Κίτρινοι και Μαύροι ακολουθούν λίγο πίσω με 39 βαθμούς.

Το ξεκίνημα του ντέρμπι ήταν νευρικό, υπό την έννοια πως έγιναν αρκετά φάουλ και από τις δύο πλευρές, με τους Τσούμπερ και Μπερνάρ να έχουν τα πρώτα σουτ για Κιτρινόμαυρους και Πράσινους αντίστοιχα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παρ’ όλα αυτά, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, τα γκολ δεν θα αργούσαν να έρθουν…

Στο 24′ ο Σιμάνσκι έγινε… Πίρλο και με πολύ ωραία βαθιά μπαλιά έβγαλε τετ α τετ τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το απέδειξε σκοράροντας και πάλι, αφού πλάσαρε όπως έπρεπε τον Λοντίγκιν για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν πτοήθηκαν και το απέδειξαν με τη γρήγορη ισοφάρισή τους.

Στο 31′ ο Μπερνάρ εκτέλεσε φάουλ, ο Σιντιμπέ δεν απομάκρυνε, ο Χουάνκαρ σέντραρε από αριστερά και ο Γεντβάι με κεφαλιά άφησε άγαλμα τον Στάνκοβιτς γράφοντας το 1-1. Γκολ που έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του Φατίχ Τερίμ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Βέρμπιτς, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει στόχο με κεφαλιά στο 39′ και με προβολή στο 41′.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (79′ Γιόνσον), Πινέδα (62′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (62′ Αραούχο), Άμραμπατ (79′ Ελίασον), Τσούμπερ (79′ Πισάρο), Λιβάι Γκαρσία.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ (78′ Μλαντένοβιτς), Αράο, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Κώτσιρας, Βιλένα, Μπερνάρντ (78′ Ζέκα), Βέρμπιτς (75′ Λημνιός), Μαντσίνι (75′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης (86′ Σπόραρ).