COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

TOP ΝΕΑ

Συγκλονιστικη νίκη της ΑΕΚ κατά τις Ντιναμο με 2-1 μέσα στο Ζάγκρεμπ, φόρος τιμής στην μνήμη του δολοφονημενου φιλαθλου Μιχάλη Κατσουρή

Μια ποδοσφαιρική νίκη δεν θα μπορούσε ποτέ να σβήσει ένα τραγικό γεγονός. Η ΑΕΚ πήρε μεγάλο «διπλό» επί της Ντινάμο Ζάγκρεμπ και θα προσπαθήσει να «σφραγίσει» την πρόκρισή της στα playoffs του Champions League μέσα στην OPAP Arena. Ο Λιβάκοβιτς κράτησε σε… χαμηλά επίπεδα το σκορ για τους Κροάτες, που προηγήθηκαν μετά από μια αμφισβητούμενη φάση.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ προσπάθησε να μπει δυνατά στο ματς και να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ. Μόλις στο 24 δευτερόλεπτο από τη «σέντρα» του αγώνα, ο Μπουλάτ έπιασε ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το όριο της περιοχής. Έπεσε σωστά ο Στάνκοβιτς, αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Οι Κροάτες επέλεξαν αρχικά να επιτεθούν από την δεξιά πτέρυγα της ΑΕΚ, «χτυπώντας» στον Σιντιμπέ, ενώ στη συνέχεια πήρε προσπάθειες ο Λιούμπιτσιτς, από τα δεξιά. Η Ένωση όμως ήταν αυτή που έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 16’. Οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν σε αντεπίθεση, Οινέδα και Τσούμπερ συνεργάστηκαν, ο Ελβετός είδε το ανέβασμα του Λιβάι Γκαρσία στην απέναντι γωνία της μικρής περιοχής και του πέρασε την μπάλα, αλλά ο Λιβάκοβιτς έβαλε εκπληκτικό «στοπ» στον 25χρονο φορ διώχνοντας σε κόρνερ.

Οι παίκτες της ΑΕΚ προσπάθησαν να κρατήσουν την μπάλα και να ρίξουν το ρυθμό του ματς, με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ να βλέπει τον Στάνκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Πέτκοβιτς (20’). Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη παρουσία στο χώρο του κέντρου και ήταν ταχύτατοι στο τρανζίσιον (ο Πινέδα δεν βοήθησε αρκετά μεσοαμυντικά). Στο 26’ όμως, απείλησαν από «στημένη» φάση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ριστόβσκι έπιασε το δυνατό γυριστό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, αλλά η μπάλα πήγε στο κεφάλι του Μιχαϊλιτσένκο.

Η ΑΕΚ είχε αρκετά προβλήματα στο σετ παιχνίδι, αλλά δέχτηκε το γκολ από στατική φάση. Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ σκόραρε λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο (39’), μετά από ένα αμφισβητούμενο σφύριγμα του διαιτητή. Ο Πορτογάλος ρέφερι έδωσε φάουλ σε ένα μαρκάρισμα του Γιόνσον (στο ριπλέο φάνηκε ο Δανός να μην βρίσκει τον αντίπαλό του), ο Μπουλάτ ανέλαβε την εκτέλεση, έδωσε πολλά φάλτσα στην μπάλα και νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 1-0.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Κροάτες να έχουν σημαντική ευκαιρία να σκοράρουν στις καθυστερήσεις. Ο Ελίασον προσπάθησε να μαρκάρει τον Σπίκιτς σε ρόλο δεξιού μπακ, όμως γλίστρησε. Ο παίκτης των γηπεδούχων έπιασε το σουτ ενώπιον του Στάνκοβιτς, ο οποίος έκανε τεράστια επέμβαση.

Έχοντας πλέον το σκεπτικό, να πρεσάρει μπροστά και να φτάσει στο γκολ -έστω κι αν αυτό σήμαινε πως θα άφηνε κενούς χώρους στην άμυνά της- η ΑΕΚ μπήκε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να κάνει το 1-1. Η πίεση από τον Σιμάνσκι βοήθησε τον προωθημένο Βίντα να κλέψει και να περάσει την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή. Εκεί οι Λιβάι Γκαρσία και Τσούμπερ συνδυάστηκαν άψογα, με τον δεύτερο να ελίσσεται και να πλασάρει ψύχραιμα! Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 63’, με την γυριστή κεφαλιά του Εμρέλι να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σιμάνσκι.

Θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του, ο Ματίας Αλμέιδα πέρασε τον Γαλανόπουλο στη θέση του κουρασμένου Γιόνσον. Η ΑΕΚ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και είδε τον Πινέδα να σκοράρει το 72’ από θέση οφσάιντ. Ο τεχνικός της Ένωσης «έριξε» στο ματς και τους Πισάρο, Μάνταλο και Αραούχο, ψάχνοντας τη νίκη. Στο 84’ και μετά από πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ -σχεδόν σαν κάθετη- ο Λιβάι Γκαρσία ξεμαρκαρίστηκε, έπιασε μέσα από την περιοχή το πλασέ, αλλά ο Λιβάκοβιτς έπεσε και μπλόκαρε.