COVID-19 LIVE όλες οι εξελίξεις

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα 0-1! Με το «δεξί» η Εθνική Ελλάδας στο Nations League!

Εθνική ομάδα: Η Ελλάδα νίκησε 1-0 τη Βόρεια Ιρλανδία στο Μπέλφαστ και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το πρώτο θετικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου, φεύγοντας με το «τρίποντο» από μια εξαιρετικά δύσκολη έδρας.

Το γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 39ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση, στην οποία οι διεθνείς ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της. Στο πρώτο επίσημο ματς του Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο της, η «γαλανόλευκη» πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μετά την ανάπαυλα έπεσε η απόδοση της.

Η Ελλάδα άξιζε τη νίκη, αλλά η αλήθεια είναι ότι προβλημάτισε με την εικόνα της στο τελευταίο 20λεπτο, όπου έχασε την ψυχραιμία της και δέχθηκε μεγάλη πίεση από τους γηπεδούχους. Αυτό που δεν δέχθηκε ήταν πολλές επικίνδυνες φάσεις.

Εν κατακλείδι, η Εθνική έκανε αυτό που έπρεπε στο νέο της ξεκίνημα, καθώς πήρε το «τρίποντο» που ήταν και το ζητούμενο, αλλά σίγουρα έχει ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης.

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ-Φάρελ, Μπράντλεϊ (62′ ΜακΓκίν), Έβανς, Μπαλάρντ, Λέιν (78′ Χιούμ), ΜακΝέρ, Ντέιβις, Σαβίλ (79′ Τσαρλς), ΜακΚάν, Λέιβρι (62′ Λάφερτι), Γουάιτ (71′ Τσαρλς)
ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Ρότα (90+2′ Μπάλντοκ), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Σιώπης (82′ Τζαβέλας), Μπακασέτας (69′ Κουρμπέλης), Μπουχαλάκης, Λημνιός (69′ Παυλίδης), Μάνταλος, Γιακουμάκης (69′ Χατζηγιοβάνης)