Basket League: Ο Ολυμπιακός νίκησε 89-84 τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ και πήρε προβάδισμα τίτλου! – Οι υπόλοιποι αγώνες και το πρόγραμμα

Στη διαχείριση του… Final Four ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε πολύ πιο έμπειρος και πολύ πιο έτοιμος από τον «πρωτάρη» Παναθηναϊκό. Άλλωστε επί δύο σερί σεζόν γνώριζε πολύ καλά πώς να ανταποκριθεί στους τελικούς και πόσο (πιο) έτοιμος να παρουσιαστεί στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, και παρά το γεγονός ότι μεσολάβησε η σειρά με τον Άρη, οι «πράσινοι» ακόμα είχαν τη μυρωδιά της σαμπάνιας στα ρούχα τους και δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του πρώτου τελικού της Stoiximan Basket League.

Ο Ολυμπιακός «άρπαξε» το αβαντάζ της έδρας από τον «αιώνιο» αντίπαλο και πλέον έγινε το μεγάλο αφεντικό για την κατάκτηση του τρίτου σερί πρωταθλήματος καθώς κρατάει την τύχη των τελικών στα χέρια του. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσιάστηκε απολύτως έτοιμη στο κλειστό του ΟΑΚΑ, τόσο πνευματικά όσο και αγωνιστικά και τακτικά.

Με υπομονή και στοχευμένο πλάνο και στις δύο πλευρές του παρκέ, φρόντισε να γίνει το αφεντικό του αγώνα από την αρχή έως και το τέλος του ματς. Στο πρώτο μισό του αγώνα οι Μιλουτίνοφ και Πετρούσφ ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά έχοντας κυριαρχήσει στις δύο ρακέτες ενώ στο δεύτερο μισό ο Τόμας Γουόκαπ ήταν παίκτης… ορχήστρα σημειώνοντας και τους 15 πόντους του, με αποτέλεσμα να κάνει τη διαφορά στο ματς.

Στα τελευταία λεπτά οι «πράσινοι» προσπάθησαν να κάνουν την ολική ανατροπή μειώνοντας έως τους έξι πόντους (74-80 στο 39′) ωστόσο δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο ώστε να φανούν απειλητικοί και να διεκδικήσουν τη νίκη έως και το τέλος.

Το ματς: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

Η ευστοχία του Ολυμπιακού από την περιφέρεια στο πρώτο πεντάλεπτο αποτέλεσε και το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα καθώς βρέθηκε να προηγείται με 5-13 (Πίτερς 8π., 2/2 τρ., Παπανικολάου 1/2τρ.) έχοντας κάνει την καλύτερη δυνατή εκκίνηση. Τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά καθώς ο Κέντρικ Ναν ξεκίνησε με 0/4 εντός παιδιάς ενώ συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 2/9 σουτ στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός συνέχιζε με την ίδια ένταση στην άμυνα και δεν άφηνε τίποτε εύκολο στους γηπεδούχους. Ο Μιλουτίνοφ (7π., στο δεκάλεπτο) είχε πάρει την σκυτάλη από τους συμπαίκτες του και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει τον δείκτη του σκορ και στο +9 (9-18).

Όμως ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα από τον Κώστα Σλούκα τα οποία… πυροδότησαν το ΟΑΚΑ και έφεραν εκ νέου τον Παναθηναϊκό μέσα στο παιχνίδι (15-18 στο 9′) πριν κλείσει η πρώτη περίοδο με το σκορ στο 17-19.

Στο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε μετρήσει 3/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 7-2 ριμπάουντ και 5 ασίστ για κανένα λάθος, ενώ αντίστοιχα ο Ολυμπιακός είχε 4/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9-4 ριμπάουντ και 5 ασίστ για ένα λάθος.

Ένα τρίποντο του Ναν έδωσε και ο πρώτο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (20-19 στο 11′). Τα τρίποντα ήταν εκείνα που είχαν αλλάξει το σκηνικό υπέρ του Παναθηναϊκού, με τους Σλούκα και Μήτογλου να σκοράρουν από την περιφέρεια και να δίνουν «πράσινο» προβάδισμα τριών πόντων (28-25) χωρίς ωστόσο και να μπορέσουν να το διατηρήσουν.

Και αυτό διότι ο Ολυμπιακός «απάντησε» άμεσα με επιμέρους 12-3 με αποτέλεσμα να προηγηθεί εκ νέου με εννέα πόντους διαφορά (31-40) στο 18′. Και δεν έμεινε εκεί. Ο Παναθηναϊκός έχασε ρυθμό στην επίθεση και αυτό εξαιτίας της εξαιρετικής άμυνας των παικτών του Μπαρτζώκα οι οποίοι έστειλαν τον δείκτη του σκορ και στην υψηλότερη τιμή του (34-44) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (37-46).

Συνολικά ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο μισό του 1ου τελικού έχοντας κάνει θραύση στα ριμπάουντ (21-14) και το σχήμα με τους Μιλουτίνοφ (11π., 8ριμπ.), Πετρούσεφ (8π.) να κυριαρχεί στις «ρακέτες». Επιπλέον εξαιρετική δουλειά είχαν κάνει οι ΜακΚίσικ (8π., 4/4δίπ.) και Γουίλιαμς-Γκος (7π., 3ασ., 3ριμπ., 2κλ.) ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κλείσει το ημιχρονο έχοντας 16/29 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 14-7 ριμπάουντ, 13 ασίστ για 3 λάθη και 5 κλεψίματα.

Αντίστοιχα οι «πράσινοι» είχαν μόνο κάποιες επιθετικές… αναλαμπές! Λίγες προσπάθειες και με χαμηλό ποσοστό στα δίποντα (4/11) ενώ είχαν μετρήσει επίσης 45% στα τρίποντα με 9/20, 2/2 βολές, μόλις 11-3 ριμπάουντ, όπως επίσης 9 ασίστ για 6 λάθη. Ο Σλούκας είχε 9 πόντους με 3/3 τρίποντα ενώ πολύ άστοχος ήταν ο Ναν με 3 πόντους και 1/9 εντός παιδιάς (0/4δίπ., 1/5τρ., 2 λάθη)

Επτά πόντοι από τον Τόμας Γουόκαπ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφεραν τον Ολυμπιακό να προηγείται και με διαφορά 14 πόντων (41-55 στο 22′) έχοντας γίνει το μεγάλο αφεντικό του 1ου τελικού στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Άριστα διαβασμένοι οι «ερυθρόλευκοι» και στις δύο πλευρές του παρκέ (44-58 στο 22′) έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι στο ματς. Όμως τρεις μαζεμένες καλές άμυνες σε συνδυασμό με τον Κέντρικ Ναν ο οποίος… άρχισε να παίρνει μπροστά, έφεραν τους «πράσινους» στο -7 (51-58) με σερί 7-0 και στη συνέχεια στο -3 (56-59) με το επιμέρους να φτάνει στο 12-1 έως το 27′.

Σε αυτό συνετέλεσε και η είσοδος του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ο οποίος έδωσε την έξτρα ενέργεια που έλειπε από την ομάδα του. Τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά όπου βοήθησε αρκετά για το come back του Παναθηναϊκού όταν είχε βρεθεί στο -14. Και πάλι. Ο Ολυμπιακός είχε καθαρό μυαλό και με δικό του 7-0 επέστρεψε στο +10 (56-66) με τη ληξη της 3ης περιόδου.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων αυτό ήταν και το κομβικό σημείο για να επιστρέψει το ματς στα χέρια των Πειραιωτών, οι οποίοι διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το ματς και έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν για πρώτη φορά και με 15 πόντους διαφορά (57-72 στο 32′). Ουσιαστικά ήταν και το σημείο όπου έπεσαν οι τίτλοι τέλους στο ΟΑΚΑ καθώς στη συνέχεια δεν υπήρξε γυρισμός για τους «πράσινους» οι οποίοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Στο τέλος η προσπάθεια που επιχείρησε να κάνει ο Παναθηναϊκός για την ανατροπή, με τον Κέντρικ Ναν να «ξυπνάει» από τον λήθαργο του ημιχρόνου και να πετυχαίνει τους 18 από τους 21 πόντους (72-79 στο 38′ και 74-80 στο 39′) στο δεύτερο ημίχρονο. Ακολούθησε η αποβολή με δεύτερη τεχνική ποινή του Εργκίν Αταμάν για έντονες διαμαρτυρίες στους διαιτητές όπως επίσης και δύο χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα του Παναθηναϊκού μ το σκορ στο 74-80 στα 50” πριν από το τέλος, τα οποία και… υπέγραψαν το «διπλό» του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-1
Game 1: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 84-89.
Game 2: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (7/6, 21:30)
Game 3: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (10/6, 21:15)
Game 4: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (12/6, 21:15 – αν χρειαστεί)
Game 5: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (14/6, 21:15 – αν χρειαστεί)