Μας έκαναν υπερήφανους για ακόμα μία φορά: Ασημένιες οι νεανίδες μας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Κ18 – Έχασαν 11-9 από την Ισπανία

Τέταρτο μετάλλιο για το Κ-18 της υδατοσφαίρισης γυναικών στην χώρα μας

Ασημένιες οι νεανίδες μας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Κ18

Με το ασημένιο μετάλλιο θα επιστρέψει από το Τσενγκντού της Κίνας η εθνική ομάδα πόλο νεανίδων. Στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ18, το συγκρότημα της Ευτυχίας Καραγιάννη ηττήθηκε 11-9 από την Ισπανία, πληρώνοντας το κακό ποσοστό στην παίκτρια παραπάνω (2/8) και κάποιες αμυντικές ολιγωρίες σε κρίσιμα σημεία.

Αυτό είναι το τέταρτο μετάλλιο της Ελλάδας σε έξι διοργανώσεις που έχουν διεξαχθεί στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία και το δεύτερο συνεχόμενο ασημένιο, καθώς η “γαλανόλευκη” ήταν δεύτερη και πριν δύο χρόνια στο Βελιγράδι, χάνοντας τότε στον τελικό από τις ΗΠΑ.

Καραμπέτσου και Πεναλβέρ σκόραραν από δύο φορές η κάθε μία, διαμορφώνοντας το 2-2 της πρώτης περιόδου, ενώ το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τις Ισπανίδες να παίρνουν προβάδισμα και την εθνική να ισοφαρίζει. Στο 4-4 η Μαρία Ντε λος Ρέγες απέκρουσε πέναλτι της Πιοβάν και ηξ Περαγόν “έγραψε” το 5-4, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου, η Αλμέδα έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων στη “ρόχα”, όμως οι Κλαψιανού και Δρακωτού απάντησαν άμεσα με γκολ από θέση φουνταριστού, ενώ ενδιάμεσα η Κρασσά είχε βγάλει μία τρομερή άμυνα σε παίκτρια λιγότερο. Η ελληνική ομάδα είχε ευκαιρία μετά από κερδισμένη αποβολή και τάιμ-άουτ να πάρει προβάδισμα, όμως η Πιοβάν δεν μπόρεσε να σκοράρει και η Ισπανία με τρία αναπάντητα γκολ μέσα σε ενάμισι λεπτό ξέφυγε 9-6 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.