Μεγάλες επιτυχίες από τους Έλληνες κολυμβητές: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Απόστολος Παπαστάμος! Χάλκινο η 4Χ200

Μια κούρσα που θα μείνει στην ιστορία, ένας τελικός που θα τον θυμάται ο Απόστολος Παπαστάμος!

Ο τελικός στα 400μ μικτή ατομική στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Βελιγράδι… Μέσα σε 4:10.83, όσο είναι ο εκπληκτικός χρόνος που σημείωσε, τα πέτυχε όλα: αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ (0 ίδιος το μακρινό 2019 είχε σημειώσει 4:11.93 το παγκόσμιο της Βουδαπέστης) και πήρε ταυτόχρονα το πολυπόθητο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι (4:12.50 το όριο). Τους δεύτερους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του (14ος το 2021 στο Τόκιο). Το ήθελε πολύ, το κυνήγησε πολύ, το άξιζε, δικό του. Στη τελευταία ευκαιρία που είχε καθώς στις 23/6 κλείνει η προθεσμία. Πλέον, δεν τη χρειάζεται.

Από το ξεκίνημα μπήκε να κάνει τη κούρσα της ζωής του. Και την έκανε. Οι Ούγγροι Χόλο και Μπόζορι μετά τα 150 μέτρα τον έχασαν. Ούτε τα…πόδια του δεν αισθάνονταν, ο Παπαστάμος δεν κολυμπούσε αλλά…πετούσε. Τρομερός στο ύπτιο και τη πεταλούδα, απολαυστικός στο ελεύθερο, όλη η προσπάθειά του μοναδική.

Ο Δανιήλ Γιουρτζίδης έδωσε και αυτός τον καλύτερο εαυτό του και τερμάτισε στην 4η θέση με ατομικό ρεκόρ, 4:16.64.

Μετά από 18 χρόνια η Ελλάδα πανηγύρισε ένα μετάλλιο σε ομαδικό αγώνισμα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Δημήτρης Μάρκος, ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης, ο Κωνσταντίνος Στάμου και ο Ανδρέας Βαζαίος με το 7:09.73 ανέβηκαν στη τρίτη θέση του βάθρου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Βελιγράδι στα 4Χ200.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στη συγκεκριμένη σκυταλοδρομία μετά το 2006, τότε που οι Ζήσιμος, Δεμέτης, Μαγγανάς, Ξυλούρης ανέβασαν την Ελλάδα επίσης στη τρίτη θέση του βάθρου.

Και ενώ το 2002 στο Βερολίνο, είχε ανοίξει το δρόμο προς το βάθρο η τετράδα με τους Οικονόμου, Κοκκώδη, Ξυλούρη, Γιαννιώτης, επίσης χάλκινο μετάλλιο στην 4Χ200 ελεύθερο.